William S. Burroughs


“İnsan’ın bozuk imgesi dakikadan dakikaya, hücreden hücreye ilerler … Yoksulluk, savaş, suçlu-polisler,bürokrasi, delilik, hep İnsan Virüsü’nün belirtileridir.”

 William Seward Burroughs


5 Şubat 1914 Doğumlu Amerikalı Roman ve deneme yazarı. Allen Ginsberg ve Jack Kerouac ikilisi ile Beat akımını başlatan yazarlar arasında yer alan William yazılarının bir çoğu yarı otobiyografik olarak tanımlanır. Beat kuşağında en önemli yazarlardan biri olan William Seward Burroughs’un oldukça ilginç bir yaşamı olmuştur.


5 Şubat 1914 yılında St. Louis Missouride dünyaya gelen William , oldukça iyi şartlarda büyüdü. Bütün gençlerin hayalini süsleyen Harvard Üniversitesinden mezun olan William , kendini açıkca belirttiği eşcinsel eğilimleri ile tanınıyor. William sıklıkla uyuşturucularla ilgili deneyimlerini yazılarına paylaşırdı. 1951 yılında gerçekleştirdiği Meksika gezisinde , Giyom Tell’den bir sahneyi canlandırmak isterken 2. karısı Joan’ı kazayla vurdu. Yaşanan bu olaydan sonra hayatının büyük bir bölümünü uyuşturucu kullanarak ve yazıları için araştırma yaparak Güney Amerikada geçirdi. William Seward Burroughs 1997 yılında 83 yaşındayken öldü.


Kaynak: www.estanbul.com

Yazar Hakkında

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

Yorum Yap