1. Ana Sayfa
  2. Stüdyo
  3. Tarihe Tanıklık Eden Fotoğraflarla Almanya’daki Türkler

Tarihe Tanıklık Eden Fotoğraflarla Almanya’daki Türkler


Alman fotoğraf sanatçısı Candida Höfer’in 1970’lerin Batı Almanya şehirlerinde Türkleri çektiği fotoğraflardan “Türken in Deutschland” isimli fotoğraf serisi başlattı. 1972-79 yılları arasında Almanya’da yaşayan Türkleri fotoğrafladı. Sanatçının bu serisi günümüzde de büyük ilgi görmeye devam ediyor. İşte tarihe tanıklık eden fotoğraflarla Almanya’daki Türkler:

Almanya’nın en önemli fotoğraf sanatçılarından olan Candida Höfer’in “Türken in Deutschland” isimli fotoğraf arşivi geçmişten günümüze ayna tutuyor.

Almanya’nın en ünlü fotoğraf sanatçılarından biri olan Candida Höfer, 1972 yılında çok ses getirecek bir seri üzerinde çalışmaya başladı. Türk göçmen ailelerini Almanya’daki evlerinde fotoğrafladı. Bu seriye ise ‘Türken in Deutschland’ (Almanya’daki Türkler) adını verdi.

1979 yılına dek bu seri üzerinde çalışan Höfer, çalışmalarında genellikle iç mekandaki insanları fotoğrafladı.

1979 yılından sonra ise ofisler, bankalar ve bekleme odaları gibi kamu binalarının iç mekanlarının renkli fotoğraflarını çekmeye başladı.

Höfer’in bu serisi o dönem Türklerin yaşadıklarına ışık tutuyor. Sanatçı, Deutschland Türken’de Türk göçmenlerin savaş sonrası Almanya’daki kültürel çatışmasını yansıtıyor.

İşte Candida Höfler’in fotoğraflarından bazıları;Kaynak 1: https://www.yenisafak.com/foto-galeri/hayat/tarihe-taniklik-eden-fotograflarla-almanyadaki-turkler-2041279?page=1

Kaynak 2: https://www.reddit.com/r/Turkey/comments/kie6e8/unlu_alman_fotografci_candida_hoferin_turken_in/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

Yorum Yap