Man Booker Ödülü Adayları Açıklandı


İngiltere’nin en prestijli edebiyat ödülünün bu yılki adayları arasında ilk kez ABD’li yazarlar da yer aldı. 46 yıldır verilen ödül, bu yıl tüm uluslardan İngilizce yazan ve kitapları İngiltere’de basılan yazarlara açılmıştı.

Bu değişikliğin kaygılara neden olmadığını söylemek güç. Keza, ABD’li yazarların ödül listesinde çoğunluğu oluşturmasından endişe edenler de vardı.
Finale kalan altı yazar arasında üç İngiliz (Howard Jacobson, Neel Mukherjee ve Ali Smith), iki ABD’li (Joshua Ferris ve Karen Joy Fowler) ve bir Avustralyalı (Richard Flanagan) yazar yer alıyor. İlk elemede seçilen 13 yazar arasından filozof AC Grayling’in başkanlık ettiği bir jüri tarafından son listeye alınan altı yazardan birisi, 50 bin sterlin değerindeki ödülün sahibi olacak.
Jüri başkanı Grayling finale kalan listeyi, “Man Booker ödülü sınırlarını genişletirken bu altı değerli kitap okuyucuyu dünya üzerinde yolculuklara çıkarıyor; İngiltere, New York, Tayland, İtalya, Kalküta arasında ve geçmiş, bugün ve gelecek içinde,” açıklamasıyla duyurdu.
Daha önceden İngiltere, İngiliz Uluslar Topluluğu (Commonwealth) üyesi ülkeler, İrlanda ve Zimbabve’den yazarlara ayrılan ödül için finale kalan kitaplar ve yazarların listesi şöyle:
1-  To Rise Again At a Decent Hour (Joshua Ferris)
2-  The Narrow Road to the Deep North (Richard Flanagan)
3-  We Are All Completely Beside Ourselves (Karen Joy Fowler)
4-  J (Howard Jacobson)
5-  The Lives of Others (Neel Mukherjee)
6-  How to Be Both (Ali Smith)
Kaynak: http://www.notosoloji.com/
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir