Labil Sendromu ve Çıkmazı

Labil, Kararsız, çabuk değişen, ortama ayak uyduran çıkarı için hemen çıkarı olanın yanına yaklaşan, anında değişen… Daha çok sayabiliriz insanoğlu için… Bu değişkenliğin parametreleri, göstergesi, inme ivmesi çok çabuk değişken olurken, çıkarı için her yolu mubah sayma da diyebiliriz.


Labil Sendromu ve Çıkmazı (Kabille alakası yoktur)

(Bu fikrimce analiz edilerek benzetmeler çerçevesinde, kategorisinde, azıcık değişimle ele alınmış lakin hiç zarar verilmemiştir fikri alınmıştır fikrinin gibi düşünün)

Labil, Kararsız, çabuk değişen, ortama ayak uyduran çıkarı için hemen çıkarı olanın yanına yaklaşan, anında değişen… Daha çok sayabiliriz insanoğlu için… Bu değişkenliğin parametreleri, göstergesi, inme ivmesi çok çabuk değişken olurken, çıkarı için her yolu mubah sayma da diyebiliriz. Bu değersiz olanları tartmak için, akılda ve vicdanda terazi yok iken, hemen sahiplenme yetisi ile yetkilenerek kendini yetkili gören insan ayırt edici bir değer birimi olmadan farklı mı, farksız mı bir ölçüm düşünme mekanizması olmadan kabul eder.

Oysa insan seçerken değer yönünde en değerli olanı seçerken elde etmek için çabalarken bu arada çalarken seçici olurken bu değişkenlik konusunda seçici bir tutum içine girmeden balıklama atlamaktadır ve içinde kaybolmaktadır.

“Örneğin, bir çiftçi tarlasında yetiştirdiği buğdayı tohum, ilaç, traktör gibi bağımsız değişkenlerle kontrol edebilir fakat olumsuz iklim koşullarını kontrol edemez.”

Neden iklimi olmayan duyguların uçurumuna doğru yürürken o boşlukta hangi değeri bulacak ya da çıkarı için her türlü değerlerini satarak ne kazanacak ve bu kazandığı onu ahirette nereye taşıyacak diye o değişkenliğini kontrol etmek için düşünce ve vicdan merkezine sahiline doğru iki adım atmaz acaba?

Düşünmüyoruz o halde yokuz varız diyemiyoruz, çünkü düşünmüyoruz bu hislerin yoğunluğunda karanlıklar içinde kalmış gibiyim! Bir şeyi fark etmediğimizde/etmediğimde üzerimizde bir etkisinin olmayacağını sanıyorum toplumsal olarak, bireysel olarak geçici dünya içinde geçici kazanımlar yasal olmayan şekilde insanlığa sığmayan ölçüleri içinde olabilir lakin bu da pek kazançlı olmayandır ölümden sonrası için yıkım. Bu yıkımın etkisini dünyadaki zulme Filistin’deki zulme bakarken görebiliyoruz, o halde ahiretteki hali değişken, çıkar ilişkisi içinde olan insan içinde aynısı olacaktır, kazandığı ne ise onun karşılığını alacaktır. Kazandığını harca, harcaya bilirsen mezarda… Ne kadar yazsam düşünsem sonuç itibarıyla bu insanlar için hiçbir şey değişmeyecektir lakin onların zulmü de bizlerdeki bu kalkışmalarla değiştiremeyecektirler, vesselam.

Mehmet Aluç

LABİL: Kararsız, çabuk değişen.


Mehmet Aluç

Yazı Kaynakları
Tıp terimleri sözlüğü
Görsel
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Biz şairler yaşarken yazarken iç dünyamızda yaşadıklarımızı duygu ve düşünce akımıyla sentezleyerek uyumu yakalayarak yazmaktadır. İç dünyamızı aydınlatan o hoş aşk sevgi dolu duygularla bize aydınlık verirken bizlerde gönül kalemiyle mısralara dökerek yazarız. O an şiirle duygu ve hislerimizle bizlerde okuyucularımızda şiirin akan o atmosferinde sihirli dünyasında aydınlanarak hoş oluruz, işte şairin yazdıklarıyla şiirle yazarken yaptığı budur, vesselam.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir