Plüton’lu Şair Gülümser Çankaya, 2024 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nü Kazandı!


2024 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nü “Epikriz” isimli kitabıyla Gülümser Çankaya kazandı! Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü edebiyatımızda nadir rastladığımız; adaletli, dürüst, nitelikli ve şaibesiz ödüllerden biri olarak anılıyor.

Plüton Yayın etiketiyle yayımlanan ve editörlüğünü Toprak Şems Tezcan’ın üstlenmiş olduğu “Epikriz” kitabı Ali Cengizkan, Bahar Gökler, Ahmet Özer, Ferruh Tunç ve İlyas Tunç’tan oluşan seçici kurul tarafından oybirliğiyle ödüle uygun buldu.

Ödüle gerekçe olarak, şairin “Anlatımcı ve imgeci ikilemini ustalıkla aşması, zarif şiirsel kolajlarını kavrayıcı ve bütünlüklü şiirsel gövdelere ustalıkla eriştirebilmesi, yaşadığı zamanın tini ile kadın-insanın incelik, keskinlik ve özgüveni ile hesaplaşabilmesi ve şairaneliğe taviz vermeyen taze bir şiir dili oluşturabilmesi” gösterildi.

Ödül, bu yıl sonbahar aylarında yapılacak tören ile şaire sunulacak.

Gülümser Çankaya’nın Özünün Geçmişi

Tarım teknikeri olan Gülümser Çankaya, uzun yıllar Tarım ve Orman Bakanlığı’nda çalıştı. Alanya’da çıkan Etken ve Şiirsaati dergilerinin kurucusu ve yayın yönetmeni oldu. Varlık, Kitaplık, Yasakmeyve, Bahçe, Dize, Eliz Edebiyat, Etken, Kum, Kurşun kalem, Ihlamur gibi dergiler ile Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap eklerinde yazdı. Kimi şiirleri İngilizce, Fransızca, Bulgarca ve Romenceye çevrildi. Sunullah Arısoy şiir ödülü ve Vecihi Timuroğlu özel ödülüne değer görüldü.

Denizden Sonra, Soğuma, Sebep, Mektupta Şiir Var, Epikriz adlı yapıtları kitaplaştırıldı.

 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir