Halka Yol Gösteren Özgürlük – Eugene Delacroix / Çağtay Yılmaz


Halka Yol Gösteren Özgürlük –  Eugene Delacroix

“Biz romantik olduktan sonra dağlar güzelleşti.” 

1830 yılında yaşanan Kral 10. Charles’in devrilişini konu edinen “Halka Yol Gösteren Özgürlük” tablosu Fransız Devrimi denilince akla ilk gelen resim. Resimde “Özgürlük” kelimesini elbisesi yırtık göğsü açık bir kadın temsil etmektedir. Sağ elinde 3 renkli Fransız bayrağı, sol elinde ise tüfek tutmaktadır. Resimin sol köşesinde yarı çıplak halde ölü beden Özgürlük uğruna ölenleri, diğer köşedeki cansız bedenler 10. Charles’ın kuvvetlerini temsil etmektedir.

Resimin ilgi çekici özellikleri arasında figürlerin halk sınıflarını temsil etmesi. İşçiler, üniversiteli gençler, burjuva göz etmeksizin devirme destek veren halk resimde en iyi şekilde aktarılmıştır. Taş, moloz ve cesetlerin oluşturduğu cephenin arkasında silahlı insan topluluğu devrimin sembollerinden sayılır. Yarı çıplak kadının arkasında yükselen duman bulutu ve Notre Dame görünmektedir.

1874’te Delacroix’nın ölümünden 11 yıl sonra resim Louvre Müzesi’ne alınmıştır.

Yorum

Eserin yüklü politik anlam taşıması, günümüzdeki pek çok politik çatışma esnasında bile figür olarak kullanılması, her farklı bir olayda yeni bir anlam kazanışı resmin yıllar geçtikçe daha fazla popülerleşmesine olanak sağlamakta. Sanat eserleri, her toplumun mücadelesini o toplumun diliyle ancak evrenselliğini koruyarak anlatmaya devam ederler. Bu yapıt alıntı yöntemi kullanılarak sayısız kez ele alınmıştır. Her ele alınışında da farklı bir anlama bürünmüştür. Ancak içinde eleştirisini ve mesajını barındırmaya devam etmiştir.

Monarşi gücünün çöktüğü barikatların gerisinde, cansız bedenler arasında filizlenmeyi başaran, yeni bir umudun ve özgürlüğün temsili elinde bayrağı olan kadındır o.

Ressam bize, umutsuzluğu ve yıkımı yaşayan ama her zaman mücadeleye hazır olan, bu özelliğinden vazgeçmeyen ve insanları ötekileştirmeden dayanışma içerisinde yapan halkı betimlemiştir.

Yıllar boyunca çeşitli milletler ve halklar “Özgürlük” arzusu yüzünden işkenceler görmüş, acılar çekmiş ve insanların ölümleriyle sonuçlanmıştır. En kötü vaziyette bile Özgürlük yanlısı insanların tek umudu karanlık bulutların arasından çıkmasını bekledikleri ışık demetleridir.


Çağtay Yılmaz

 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Tebriklerimi kabul ediniz Çağatay Bey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir