1. Ana Sayfa
  2. Salon
  3. Geçmişten Günümüze Tiyatro Bildirileri

Geçmişten Günümüze Tiyatro Bildirileri
Ezilenlerin tiyatrosu, forum tiyatrosu, gazete tiyatrosu deyince o gelir aklıma…
“Bir birey kendini değiştirirse toplumda dünya da değişir” sözünün sahibi…
Kapitalist sistemin gücüyle fiziksel, ruhsal olarak zayıflayan, ezilen, her tür istismara maruz kalmış insanoğluna ezilenlerin tiyatrosu, forum tiyatrosu ile tiyatroyu sokaklara, fabrikalara, okul kantinlerine, gecekondulara kadar ulaştırmıştır. Senelerce Brezilya’daki diktatörlüğün hapishanelerinde yatmış, işkence görmüştür. 

“seyirci kötü bir sözcüktür. Seyirci insandan daha eksik bir şeydir ve onu insanlaştırmak, eylem kapasitesini tümden yeniden ona yüklemek gerekir.” Entelektüellik ya da elit bir kavramı içermez tiyatro… Tiyatro hayattır o halde hayatın her yönüne yayılmalıdır düşüncesinin sahibi…
“tiyatro eylemdir! Belki de tiyatro kendi içinde devrimci değildir; ama hiç kuşku yok ki tiyatro bir devrim provasıdır.”

“Etrafımıza baktığımızda tüm toplumların, etnik grupların, sınıfların ve kastların içinde ezen ve ezilenleri görürüz, adaletsiz ve merhametsiz bir dünya görürüz. Başka bir dünya yaratmak zorundayız çünkü bunun mümkün olduğunu biliyoruz. Fakat hem sahnede hem de hayatımızda oynayarak bu dünyayı kurmak bizim elimizde. 


Az sonra başlayacak etkinliğe katılın, eve döndüğünüzde arkadaşlarınızla kendi oyunlarınızı oynayın ve daha önce göremediğiniz apaçık olana şeye bakın: tiyatro sadece bir etkinlik değildir, bir yaşam biçimidir. 
Hepimiz oyuncuyuz: vatandaş olmak bir toplumun içinde yaşamak değil onu değiştirmektir. 

Augusto Boal


“Ey tiyatro insanları, neredeyse bir fırtına tarafından vurulmuş, bize yaklaşmakta olan kuşku ve güvensizliğin toz bulutunda boğulmuş gibiyiz. Görünürlük neredeyse tamamen gölgede kaldı ve seslerimiz kısık ve haykırsak ancak işitilir ve fikir ayrılığı birimizi diğerimizden çok uzakta tutmaya kararlı. Gerçekte, söyleşmelerde, tiyatroda olduğu gibi benzer sanat türlerinde eşsiz bir şekilde ortaya konulan köklü inançlarımız için olmasalardı, bizleri ayırmak için tersine çevrilmemiş taş bırakmayan fırtına tarafından süpürülmüş olacaktık. Bu nedenle, fırtınayı ajite etmekten yorulmayanlara cesaretle karşı koymalı meydan okumalıyız. Onlara cesaretle karşı koymalıyız, yok etmemeliyiz, ama onların fırtınalarının bıraktığı izden kalan kirli atmosferin üzerinde yükselmeliyiz. Onları, milletler ve insanlar arasında kardeşliğe çağıranlar ile arkadaşlık bağına eriştirmeye ve mesajımızı anlatmaya adamaya ve çabamızı artırmaya ihtiyacımız var. 
Bizler önemsiz ölümlüleriz, tiyatro ise yaşamın kendisi kadar sonsuz.”

Sultan Bin Mohammed Al Qasimi


“Tüm karmaşıklığıyla birlikte dünyayı anlatmak için sanatçı, yeni biçimler ve fikirler ileri sürmek ve bu kalıcı ışık-gölge oyununda insanlığın siluetini çekip çıkarma yeteneğine haiz olan izleyiciye güvenmek zorundadır. Ateşle oynadığımız, risk aldığımız doğrudur. Ama aynı zamanda bir şansı da yakalamış oluruz: Yanabiliriz ama aynı zamanda şaşırtabilir ve aydınlatabiliriz. 

Robert Lepage


İmdat!
Tiyatro, yetiş imdadıma! 
Uyuyorum. uyandır beni 
Karanlıkta kayboldum, yol göster bana ya da bir ışık yak 
Tembelim, utandır beni 
Yorgunum, kaldır beni 
İlgisizim, vur bana 
Aldırış etmiyorum, yok et bu halimi 
Korkuyorum, cesaret ver bana 
Cahilim, öğret bana 
Canavarım, insancıllaştır beni 
Yüksekten atıyorum, gülmekten öldür beni 
Edepsizim, alaşağı et beni 
Kafasızım, değiştir beni 
Yaramazım, cezalandır beni 
Baskın ve zalimim, savaş benimle 
Ukalayım, alay et benimle 
Avamım, eğit beni 
Suskunum, çöz beni 
Artık hayal kurmuyorum, bir korkak ya da budala gibi davran bana 
Unuttum, bana hafıza yükle 
Kendimi yaşlı ve tükenmiş hissediyorum, çocukluğu coştur benim için 
ağırım, müzik ver bana 
Üzgünüm, mutluluk getir bana 
Sağırım, fırtınada acılara çığlık attır 
Kışkırtıldım, bilgeliği göster bana 
Zayıfım, dostluğun ışığını yak 
Körüm, bütün ışıkları bir araya topla 
Çirkinliğin boyunduruğu altındayım, galebe güzelliğin girmesini sağla 
Nefretle kuşatıldım, sevginin tüm gücünü ver bana.

Ariane Mnouchkine

Sistemsizliğin sistem haline geldiği ülkelerde tiyatro çok gerekli bir sanattır. Her ne olursa olsun tiyatrolar alkıştan yıkılsın.

Alkışlarımla,

                                                                                Yurdagül Yurtseven


Kaynak: www.tiyatrodunyasi.com
Yorum Yap

Yazar Hakkında

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

Yorum Yap