Oyunun Kuralları – Luigi Pirandello
“…Hacıyatmaz denilen oyuncaklar vardır. Çocuklar oynar hani. Ne kadar yatırmaya çalışsan da hep zıp diye dikleşen komik suratlı plastik adamcıklar… Bu oyuncakların içi boştur ama bir yerlerine küçük bir kurşun ağırlık konmuştur. Biz onlara çok benziyoruz, inan. Ama içini nasıl boşaltacağını bilmem gerek tabi..Vee…daha da önemlisi… nerede, nasıl bir karşılık yerleştireceğini…”

Bu sözler kitabın önemli karakterlerinden Leone’ye ait. Yazar Luigi Pirandello (1867-1936), eşinin akıl hastanesine yatmasına izin vermek zorunda kaldığı sürecin ardından yazıyor bu eserini ve kişisel mutsuzluğunun, insan yaşamı ve onu çevreleyen düzenin saçma olduğuna olan inancının açık izlerini görüyoruz eserinde. Bu düşüncesini kitapta temsil eden karakter ise Leone.

Silia ve Leone ilişkilerini sonlandırmışlardır ve ayrı evlerde yaşamaktadırlar. Silia ne istediğini bilmeyen, umutsuz bir çırpınış içerisinde çıkar okuyucunun karşısına. Leone ile ayrılmışlardır fakat onu aklından atamamıştır. Ona olan nefreti onu yok etme isteğini doğurur. Guido karakteri ise Silia’nın yeni aşığıdır. Ama Silia’nın aklı öyle çok soru işareti ile doludur ki aşığını hiç önemsememektedir. Silia’yı derinden üzen şey aslında Leone’nin umursamazlığıdır. Onun acı çektiğini görmek ister ama bu pek de mümkün olamayacak bir şeydir.

Leone’nin Silia’yı görmeye geldiği bir günün hemen ardından Silia’nın evini birkaç kendini bilmez sarhoş basar. Olay tatlıya bağlansa da Silia bu durumu kendi lehine kullanmak ve namusunu kurtarması için hâlâ eşi olan Leone’yi bir düellonun içine sokmak ister. Leone bu düelloyu kabul etmiş gibi görünse de son dakika işin içinden sıyrılmasını bilir ve bu önemli düelloya Guido’yu yollamayı başarır. Silia’nın neler planladığını sezmiştir ve ona bu zaferi yaşatmak niyetinde değildir.

Leone oyunu kurallarına göre oynamış ve herkese oynaması gereken olağan rollerini de dağıtmıştır. Silia ve Guido ona sağlam bir oyun oynayıp hayatını elinden almayı planlarken oyunu kaybeden kişiler olmuşlardır. Leone onlardan daha iyi oynayıp ikisini de cezalandırmıştır.
*Kaynak: italyanca.info
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir