Nobelli Yazarlardan Alıntıların Derlendiği Bedava E-kitap

Nobel ödülü almış yazarlardan alıntılar içeren e-kitap çalışması Utku Yasavul tarafından ücretsiz olarak yayımlandı.

Nobel ödülü almış yazarlardan alıntılar içeren e-kitap çalışması Utku Yasavul tarafından ücretsiz olarak yayımlandı.
KalemKahveKlavye‘de yer alan habere göre, reklamcı Utku Yasavul, Nobel Edebiyat Ödülleri kapsamında bugüne kadar ödül alan 100 yazarın eserlerinden çeşitli alıntıları tamamen kişisel tercihlerine göre derledi.
Utku Yasavul’un açıklaması
Nobel Edebiyat Ödülü, edebiyat alanında verilen en önemli ödüllerin başında gelir. Belki de en önemli ödüldür. Nobel jürisi ise her zaman politik olmakla suçlanır. Oysa yüksek edebiyat daima politiktir. Yüksek edebiyat taraf tutar, muhalefet eder, yüksek edebiyat birilerinin ayağına basar.
Bu yüzden 20. Yüzyılın pek çok önemli edebiyatçısı gibi Nobelli yazarlar da politik kimselerdir. Ve evet bu ödül politiktir… Nobel Edebiyat ödülleri daima bazı yazarları es geçmekle suçlanır, oysa zaten bir kişiye ödül vermek pek çok kişiye ödül vermemektir, her liste doğası gereği birilerini dışlar. Nobel edebiyat jürisi de çoğu zaman tahmin edilemez şekilde ödüller vermiştir. Tolstoy, Kundera, Murakami, Yaşar Kemal gibi bir türlü ödül verilmeyen verilmemiş yazarlar vardır. Ve ödül alan bazı yazarları kamuoyu çok az tanır… Nobel jürisi sürpriz yapmayı sever yani. Ama nihayetinde Nobel almış yazarlar yaşadığımız çağın en büyük edebiyatçıları arasındadır. Ve başlı başına bu yazarları okuyarak iyi bir edebiyat görüşü kazanılabilir, okuma keyfi yaşanabilir.
Bu derleme bugüne kadar Nobel edebiyat ödülü almış, 110 yazarın eserlerinden çeşitli pasajları kapsıyor. Çalışmanın içinde bazı çok iyi bildiğimiz yazarlardan uzun uzun alıntılar yaptım böylece okuma keyfini artırabileceğimi düşündüm. Bazı yazarların Türkçe’ye hiçbir çevirileri yoktu, bunların çevirilerini Yalın Şen’le birlikte gerçekleştirdim. Kimi yazarlarla ben de ilk defa tanıştım ve keyifle okudum.
Bu derlemeyle Nobel Ödülü almış yazarın eserlerinden küçük lezzetler sunabileceğimi ve yazarların külliyatlarına ilgi uyandırabileceğimi düşündüm. Keyifle okumanız dileğiyle…

Kaynak: haber.stargazete.com
Sosyal Medyada Paylaş
Merdiven Altı

Merdiven Altı

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

View all posts by Merdiven Altı →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: