1. Ana Sayfa
  2. Kitaplık
  3. John Le Carre – Soğuktan Gelen Casus

John Le Carre – Soğuktan Gelen Casus


Dünyanın en iyi casusluk romanı olarak gösterilen John Le Carre imzalı Soğuktan Gelen Casus geçen hafta raflardaki yerini aldı.

Dünyanın en iyi casus romanı yazarlarından John Le Carre’nin Publishers Weekly tarafından “Tüm zamanların en iyi casus romanı” seçilen, Time tarafından “Tüm zamanların en iyi 100 romanı” listesine giren ve film uyarlamasıyla BAFTA Ödülleri dahil birçok prestijli sinema ödülünün sahibi olan romanı “Soğuktan Gelen Casus” Kırmızı Kedi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Romanın konusu
Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı 1960’lar… Alex Leamas, İngiliz İstihbaratı için Berlin Duvarı’nın gölgesinde yıllarca sürdürdüğü görevinin ardından yorgundur. Pek çok şey görmüş, pek çok adamını Doğu Alman İstihbaratı ile Duvar’da oynanan bu karanlık ve sisli satrançta yitirmiştir. Teşkilat, ağır bir yenilginin ardından İngiltere’ye dönen Leamas’tan son bir görev ister. Doğu Almanya’ya geçmeli ve ülkesine ihanet etmelidir. Ancak İngiliz İstihbaratı’nın yaşlı kurdu George Smiley’nin, Leamas’ın arkadaşı olan genç bir kadına yardım etmesiyle operasyon büyük bir felaketle yüz yüze gelecek, oyunun kartları yeniden dağıtılacak ve Leamas kendini hayalinin ötesindeki korkunç bir politik oyunun pençesinde bulacaktır.
John Le Carre ve polisiyeleri
John Le Carre… Asıl adı ile David John Moore Cornwell… 1931 doğumlu İngiliz yazar ilk romanını 1961’de yazdı. Soğuktan Gelen Casus, yazarın üçüncü romanı. İlk baskı tarihi 1963… Yazarın müstear isim kullanmasının arkasında bulunan sebep oldukça ilginç: Le Carre ilk romanlarını kaleme alırken daha mi6’de görev yapıyordu. Aksiyondan ziyade “gerçekliklerin” ve “psikolojik tahlilerin” üzerine kurulu olan Le Carre romanlarının neredeyse tümü Türkçe’ye kazandırıldı.
Kaynak: haber.stargazete.com
Yorum Yap

Yazar Hakkında

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

Yorum Yap