Fanzin; varolan edebiyat dünyasının kenar mahallesidir. Şehrin kötü çocuğudur. Toprak sahada yalın ayak oynayan çocuktur. Beğenilme veya çok satma kaygısı yoktur, samimidir. Fotokopi kokar. Bizdendir, bizimdir. 

Basamak fanzin olarak merhaba diyoruz. Biz ülkenin kenar mahallesi olan Sinop’ta fanzinle uğraşıyoruz. Fanzinimizi kısaca tanıtmak gerekirse; betonarme duygulardan uzak durmaya çalışıyoruz. Popüler kültürden uzak, toplumsal gerçekçi bir fanziniz. Yazar olma kaygısı olup fanzini araç olarak kullanmaya karşıyız. Bunun için kaygımız olmadığı için yazarlar “takma ad” kullanılır. Sermayeye, kapitalist düzene, işçinin alınterinin sömürülmesine, öğrencinin sorunlarına, doğanın katledilmesine, kadının ezilmesine karşı durduk. Fanzin zaten bir karşı duruş değil midir?

Basamak fanzin olarak köy okullarındaki kardeşlerimize maddi ve manevi yardımda bulunmak için çaba sarfediyoruz. Saray edebiyatı değil, halk ağzı olmaya çalışıyoruz. Bugüne dek içerik olarak; kaybettiğimiz melek arkadaşımız ve kadının toplum gerçeği, Berkin Elvan, nükleer ve Kazım Koyuncu, öğrencinin ulaşım sıkıntısı ve Soma maden şehidlerimizi fanzinimize işledik.

Öykü, mizah, karikatür, şiir, deneme ve felsefenin ayrıca olduğu bir fanzindir,özetle. Söyleşi yaptığımız Ali Lidar ve Şenol Erdoğan-yeni sayıda, yazılarıyla destek olan Özgür Bacaksız’a ve okur yazar ilişkisinde değilde fanzin heyeti olarak yanımızda olan dostlara şükranlarımızı sunuyoruz. Yaşasın fanzin, yaşasın fotokopi, yaşasın bandrolsuz ve bedava fanzinler.

Eyvallah merdiven altı.

Kategoriler: Dergi/Fanzin

Merdiven Altı

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

0 yorum

Aklınızdan Ne Geçiyor?

%d blogcu bunu beğendi: