1. Ana Sayfa
  2. Dergi/Fanzin
  3. Fakir Fikirler Dergi

Fakir Fikirler DergiFakir Fikirler Eskişehir’de çıkan edebiyat ve fikir dergisidir. “Açlıktan ruhumuz kokuyor.” sloganıyla yola çıkan derginin Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Çalışkan, sanat ve edebiyat anlayışlarını şu şekilde ifade ediyor:

“Edebiyatın özünde “ruh” dediğimiz varlığın olduğuna inanıyoruz. Bütün maksadımız sanatımızı icra ederek ruhumuzu idrak etmemizdir.”

Türk Edebiyatına yeni isimler kazandırmayı hedefleyen derginin içeriğinde öykü, şiir, deneme, mektup, hatıra, röportaj gibi muhtelif edebi türler yer alıyor.
Dergi misyon ve vizyonunu ilk sayısının kapağında yer alan “Fakir Fikirler Beyannamesi” ile dile getirmişti:

    Fakir Fikirler Beyannamesi

Fakirlik doğuştan gelmez, sonradan kazanılır. Fakir Fikirler, fakir olabilme şerefini, fakir olma şuurunu taşımayı ve sürdürmeyi gaye edinen fikirlerin adıdır.Fakir kime denir? Bir kişiye fakir derken esas aldığımız unsur nedir? Para mı? Paranın krallığını ilan edip egemen olduğu ve herkesi kendisine muhtaç kıldığı dünyada, biz fakirler paradan ve kölelerinden nefret ederiz.

Dünyayı, kapitalizm adını verdiği yönetim biçimiyle yöneten bu krala kul olmamanın yegane yolu fakirliktir. Bizler fakirliğimizi ilan ederek etrafına milyarlarca köleyi toplayan para adını verdikleri bu krala karşı bir iç savaş başlatmış bulunuyoruz. Bu savaşta en büyük silahımız fikirlerdir ki; biz, bu fakir fikirlerimizin atom bombasından bile daha etkili olduğuna inanıyoruz. İnanmak gücün molekülüdür.

“Tarihin en büyük adamları, en fakir kişilerdir.” diyen Emerson’un bu sözüne dayanarak diyoruz ki: Büyüklüğümüz fakirliğimizdir.

Ah fikirlerimiz, ulaşılan her bilginin kutsallığını idrak eden akıl sayesinde fakirleştikçe fakirleşiyor. Bu fakirlik neticesinde bizler birer aç kurda dönüyoruz. Bilgiye ve sanata karşı bir açlık… Bu öyle bir gıda ki onu aldıkça doymuyoruz bilakis daha da çok açlık çekiyoruz. Fakat Cervantes’in de dediği gibi “Yeryüzünde hiçbir gıda açlık kadar lezzetli değildir.” biliyoruz. Açlıktan ruhumuz kokuyor, fakat ruhumuz kendini doyuracak gıdayı henüz bulamadı. Arıyoruz, arıyoruz, arıyoruz…

Künye:

Genel Yayın Yönetmeni: Mahmut Çalışkan

Yazı İşleri Müdürü: Cansu Tekcan

Yayın Kurulu Üyeleri:  Onurcan Karadağ, Sena Çelik, Kübra Eroğlu Aytekin Çalışkan

Satış Noktaları:

talik Kitabevi (Eskişehir)

Eskişehir Sahaf (Eskişehir)

Adımlar Kitabevi (Eskişehir)

Eskişehir Kitapçısı (Eskişehir)

Ana Kitabevi (Taksim, İstanbul)

Eylül Kitabevi (Aslıhan Pasajı, Taksim, İstanbul)

Endülüs Kitabevi (Samsun)

Kaşıbeyaz Kitabevi (Sakarya)

Değişim Kitabevi (Sakarya)

13 Kitabevi (Sakarya)

Kurtuba Kitabevi (Ankara)

Tuğra Kitabevi (Bolu)

Ve adrese tedarik için: dergi@fakirfikirler.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

"Varlığımız Sırlarımızdan İbaret!"

Yorum Yap